نکاتی برای خرید هوشمندانه و صرفه جویی در کانادا - 2

در ادامه پست قبلی در مورد خرید هوشمندانه در کانادا، قسمت دوم و در واقع آخر مطلب در این پست تقدیم خوانندگان عزیز وبلاگ می گردد:

10. در انتخاب بانک و حساب بانکی خود هوشمندانه عمل کنید. هنگامی که برای افتتاح حساب بانکی به یک بانک مراجعه می‌کنید تمامی گزینه‌های موجود را به دقت بررسی کنید. برخی بانک‌ها حساب‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که با حفظ حداقل موجودی در حساب (مثلا 2000 دلار) هزینه ماهیانه یا هزینه‌ای برای هر ترانزاکشن از مشتری نمی‌گیرند. اگر پس اندازی دارید و می‌خواهید در یک حساب پس‌انداز بگذارید و از سود آن استفاده کنید بانک‌ها و حساب های مختلف را بررسی و مقایسه کرده و بهترین و مطمئن‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
11. به شبکهFreecycle  در محل خود بپیوندید. Freecycle NetworkTM سازمانی است کاملا غیر انتفاعی متشکل از دوستداران محیط زیست که اعضای شبکه اجناسی که نیازی به آنها ندارند را به صورت رایگان در اختیار دیگر اعضا می‌گذارند و کالاهایی را که نیاز دارند به رایگان از سایر اعضا می‌گیرند. این جنبش غیر انتفاعی هم اکنون از 4,761 گروه و بیش از ۶/۵ میلیون عضو داوطلب در سطح جهان دارد. برای عضویت به وب ‌سایت شبکه با آدرس www.freecycle.org مراجعه کنید.
12. خرید پس از فصل!. حقیقتی که بسیاری از مردم از آن اطلاع دارند ولی در کمال تعجب کمتر به کار می بندند این است که قیمت اجناس فصلی در انتهای فصل فروش این اجناس به شدت کاهش می‌یابد و فرصت مناسبی است برای خرید محصولاتی که تاریخ مصرف ندارند. بنابراین بهترین وقت برای خرید مثلا لباس‌های زمستانی انتهای فصل زمستان است که می‌توان این لباس ها را با تخفیف‌های بسیار مناسب خریداری کرد (هرچند که باید برای استفاده از لباس تا زمستان بعد صبر کنید!).
13. بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله Future Shop، Home Depot، و Staples گزینه تطبیق قیمت یا price-matching را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند به این معنی که با مشتری شرط می‌کنند که اگر توانست جنس مورد معامله را با قیمتی پایین‌تر در یکی از فروشگاه‌های رقیب بیابد، جنس مذکور را با همان قیمت فروشگاه رقیب و یا حتی با درصدی پایین‌تر از رقیب در اختیارش قرار دهند. این گزینه را، اگر خود را ملزم می‌دانید که از فروشگاه خاصی خرید کنید (تا برای مثال pointهای خرید فروشگاه مذکور را دریافت نمایید)، مورد استفاده قرار دهید.
14. توصیه می‌شود گارانتی اضافی نخرید. بسیاری از فروشگاه‌های محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی مشتریان خود را ترقیب می‌کنند که با پرداخت هزینه‌ اضافه گارانتی محصول را مثلا از یک سال به دو یا سه سال افزایش دهند. دلیل مهمی که براساس آن توصیه می کنم پول خود را برای خرید گارانتی اضافی دور نریزید آماری است که سازمان مستقل و معتبر Consumer Reports منتشر کرده است که نشان می‌دهد لوازم برقی خانگی تقریبا هیچگاه در مدت زمان گارانتی خراب نمی‌شوند و اگر خراب شوند نیز هزینه‌ای که بابت تعمیر آن می‌پردازید خیلی بیشتر از هزینه‌ای که بابت گارانتی اضافه می‌پردازید نیست. البته تصمیم در این مورد و پذیرش ریسک با خودتان است.
15. لوازم جانبی الکترونیکی یا کامپیوتری را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ نخرید. فروشگاه‌هایی مثل Best Buy یا Future Shop  مکان مناسبی برای خرید کامپیوتر و لوازم الکترونیکی هستند ولی محل مناسبی برا خرید لوازم جانبی (accessories) مثل کابل، باتری، سوکت‌های مختلف و ... نیستند. معمولا می‌توانید این نوع لوازم جانبی را در مغازه‌ کوچک نزدیک منزل‌تان یا حتی WalMart با قیمت مناسب‌تری بخرید.
16. همیشه قبل از خرید خدمات یا کالاها قیمت‌ها را مقایسه کنید. وقتی قصد دارید چیزی را بخرید (خصوصا لوازم خانگی و الکترونیکی) یا از برای خدماتی (مثل بیمه اتومبیل، یا بیمه منزل) پول بپردازید توصیه می‌شود که قیمت جنس یا خدمت مورد نظر را در فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مختلف مقایسه کنید (البته همیشه مطمئن شوید که قیمت جنس یا خدمتی با کیفیت و مشخصات مشابه را مقایسه می‌کنید). برای مقایسه قیمت اجناس می‌توانید از وب سایت‌های مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کند از جمله pricegrabber.ca، pricecanada.com و shopbot.ca استفاده کنید.
17. از سرویس‌های مکالمه راه دور ارزان استفاده کنید. برای مکالمات راه دور خود از کارت‌های تلفن یا خدماتی که شرکت‌هایی نظیر Skype، MagicJack، Comewave، Startec، و ... ارائه می‌دهند استفاده کنید. این کمپانی‌ها با استفاده از تکنولوژی ‌اینترنتی VOIP خدمات خود را با قیمت بسیار نازل ارائه می‌کنند.
18.از سرویس‌های مکالمه راه دور رایگان استفاده کنید. اخیرا حتی سرویس مکالمه داخلی راه دور رایگان نیز برای برخی شهرها و مناطق کانادا راه‌اندازی شده است و تنها انتظاری که شرکت ارائه کننده سرویس برای استفاده از این خدمات از شما دارد این است که در هر مکالمه به یک آگهی بازرگانی کوتاه (در حد چند ثانیه) گوش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به وب سایت‌ 644free.com یا zerocents.ca مراجعه کنید.
19. از مغازه‌های خواروبار کلاس بالا خرید نکنید. در اغلب موارد می‌توان تقریبا همان میوه یا خواروباری که مثلا در فروشگاه با کلاسی مثل Loblaws عرضه می‌شود را با قیمتی بسیار پایین تر از فروشگاهی مثل nofrills یا foodbasics خریداری کرد.
20. معمولا پیش فرض بسیاری از ما در برخورد با قیمت‌ اجناس این است که قیمت بالاتر نشان دهنده جنس مرغوب‌تر است. اما این پیش فرض همیشه درست نیست. شیوه مطمئن‌تر در برای انتخاب یک کالا جهت خرید مرور نظرات مصرف کنندگان در وب سایت‌ها و خصوصا اتاق‌های‌ گفتگو (forums) و نیز مرور نظرات و کارشناسان مختلف در زمینه جنس مذکور و مقایسه‌هایی است که بازهم می‌توانید در وب سایت‌های اینترنتی بیابید. بخش "Shopping Bags" در شبکه W Network مرورهای فراوانی از کالاهای مختلف را عرضه می‌کند که ارزش دارد نگاهی به آنها بیاندازید. برای خواندن نظرات کاربران در مورد کالاهای گوناگون می‌توانید به وب سایت epinions.com مراجعه کنید و برای دیدن مقایسه‌هایی که کارشناسان ارائه می‌کنند می‌توانید به consumerreports.org مراجعه کنید.

/ 3 نظر / 348 بازدید
وحيد

جهت اطلاع براي يكي از دوستان كه در روش جديد اقدام كرده فرمهاي مديكال آمده يعني 4 ماه بعد از ارسال مدارك تكميلي به سوريه و 6 ماه بعد از فرستادن مدارك به سيدني كانادا موفق باشيد

بهراد

ممنون خیلی جالب و مفید بود