تغییرات جدید قانون شهروندی کانادا

شهروندان کانادایی بسیار زیادی در خارج از مرزهای این کشور زندگی می‌کنند و تعداد فراوانی از آنها علیرغم اینکه هیچ تمایلی جهت بازگشت به کانادا ندارند، از تمام مزایای تابعیت کانادا بهره‌مندند. دولت کانادا در جنگ اخیر لبنان بودجه قابل توجه‌ای را صرف تخلیه لبنانی-کانادایی‌هایی کرد که پس از مهاجرت به کانادا و اخذ تابعیت این کشور به کشور مادری خود بازگشته و در لبنان زندگی می‌کردند. این پدیده که اصطلاحا "Citizenship Shopping" نامیده می‌شود توسط بخشی از قانون جدید شهروندی کانادا که از چند روز پیش (هفدهم آوریل سال 2009) لازم‌الاجراست مدنظر قرار گرفته است.

این قانون محدودیت‌هایی را بر تابعیت نسلی از کانادایی‌هایی که در خارج از کانادا به دنیا می‌آیند اعمال می‌کند. از این پس فرزندان کانادایی‌هایی که در خارج از کانادا به دنیا می‌آیند خود به خود تابعیت کانادا را کسب نمی‌کنند مگر اینکه:

  • یکی از والدین آنها در کانادا متولد شده باشد؛ یا
  • یکی از والدین آنها به واسطه مهاجرت به کانادا و اقامت در این کشور شهروندی کانادا را اخذ کرده باشد

به عبارت دقیق‌تر اگر والدین کانادایی کودکی که در خارج از کانادا به دنیا می‌آید شهروندی کانادا را تنها به واسطه کانادایی بودن پدر و مادر خود کسب کرده باشند ( در کانادا متولد نشده باشند یا شهروندی کانادا را با مهاجرت به این کشور و سکونت در آن کسب نکرده باشند)، کودک‌شان شهروند کانادا محسوب نمی‌گردد. لازم به ذکر است که این قانون عطف به ما سبق نمی‌شود و تمام کسانی که در تاریخ 16 آوریل 2009 تابعیت کانادا را داشته‌اند این وضعیت حقوقی را همچنان حفظ خواهند کرد.

قانون جدید در پی ایجاد ارتباط ملموس تر و واقعی‌ تر نسل جدید کانادایی‌ها با کشورشان و افزودن بر ارزش امتیاز تابعیت این کشور است.

 

/ 2 نظر / 59 بازدید
محسن

سلام خیلی ممنونم از مطالبتون لطفا در مورد مهاجرت به کبک و اینکه ایا قصد دارند تغییری در مهاجر پزیری کبک ایجاد کنند توضح بفرمایید. با تشکر

محسن

سلام ممنون از اینکه جواب دادید. لطفا در مورد مهاجرت از طریق نیروی کار متخصص توضیح بدهید. با تشکر