فهرست ‌NOC

اگر قصد مهاجرت به کانادا را داشته و مطالبی که در وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و مجلات مختلف در این زمینه منتشر می‌شود را پیگیری کنید حتما با ارجاعات زیادی که به فهرست ‌NOC‌‌و به طور مشخص سطوح مهارتی 0، A، و B شده است مواجه شده‌ و شاید این سوال براتون پیش‌ اومده باشه که اصلا این جدول NOC چیه و به چه دردی می‌خوره؟

NOC که مخفف National Occupational Classification یا اگه بخوام دقیق‌تر بگم Canadian National Ocupational Classification است در واقع نوعی متد و چارچوب استاندارد برای دسته بندی عناوین شغلی موجود در بازار کار کاناداست که در سطح ملی پذیرفته شده و در حال حاضر بیش از 30,000 عنوان شغلی رو در بیش از 520 گروه در برمی‌گیره. این فهرست برای گردآوری و دسته‌بندی آمارهای شغلی و تدارک و تبادل اطلاعات بازار کار کانادا مورد استفاده قرار می‌گیره و هر چند سال یکبار به روز ومشاغل جدیدی به اون اضافه میشه. دو معیار اصلی که بر اساس اونها مشاغل در این فهرست دسته بندی شد‌ه‌اند یکی نوع مهارت (skill type) و دومی سطح مهارت (skill level) است. سطح مهارت معممولا بر اساس میزان و نوع تحصیلات و آموزش‌های مورد نیاز برای انجام شغل مورد نظر تعریف میشه و به طور کلی چهار سطح مهارتی در NOC تعریف شده که عبارتند از:

A: مشاغلی که به مدرک دانشگاهی (لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری) نیاز دارند

B: مشاغلی که نیاز به دو تا سه سال تحصیل در کالج‌ها یا آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای؛ یا دو تا پنج سال کارآموزی؛ و یا سه تا چهار سال آموزش دبیرستانی و بیش از دو سال آموزش حین کار و تجربه کاری دارند

C: مشاغلی که به یک تا چهار سال آموزش دبیرستانی، یا تا دو سال آموزش حین کار و تجربه کاری نیاز دارند

D: مشاغلی که برای انجام آنها تحصیلات و آموزش خاصی مورد نیاز نیست

نوع مهارت بر اساس شرح وظایف و نوع کار تعریف میشه. در NOC مشاغل به 10 نوع کلی تقسیم شده اندکه عبارتند از: نوع 0 برای مشاغل مدیریتی؛ نوع 1 برای مشاغل بیزنسی و مالی؛ نوع 2 برای مشاغل مرتبط با علوم طبیعی و کاربردی؛ 3 برای مشاغل و خدمات درمانی و بهداشتی؛ 4 برای علوم و خدمات اجتماعی، مشاغل آموزشی، مشاغل دولتی و مذهبی؛ 5 جهت مشاغل هنری، فرهنگی و ورزشی؛ 6 برای فروش و مشاغل خدماتی؛ 7 جهت حرفه‌ها و مشاغل فنی و کاربران و رانندگان وسایل نقلیه و ماشین‌آلات سنگین؛ 8 برای مشاغل سرپرستی و کاربری ماشین‌آلات موجود در صنایع مرتبط با منابع طبیعی مثل معدن، نفت و گاز، الوار و جنگلداری؛ و بالاخره 9 جهت مشاغل سرپرستی و کاربری  ماشین‌آلات صنایع تولیدی. شرح وظایف و پیش‌نیازهای هر شغل در فهرست NOC به تفصیل بیان و به هر عنوان شغلی در این فهرست یک کد چهار رقمی اختصاص داده شده است. برای مثال به عنوان شغلی دندانپزشک کد چهار رقمی 3113 اختصاص داده شده. اولین رقم هر کد نشانگر نوع مهارت مورد نیاز شغل است و دومین رقم سطح مهارت مورد نیاز را مشخص می‌کند (عدد 1 برای سطح A، 2 یا 3 برای سطح B، 4 یا 5 برای سطح C، و عدد 6 برای سطحD). برای مثال کد 3113 نشانگر شغلی با نوع مهارت 3 (مشاغل و خدمات درمانی و بهداشتی) و سطح مهارت A (مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی و مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری دارند) است. بنابراین وقتی که مثلا عنوان میشه برای اینکه واجد شرایط استفاده از گروه مهاجرتی تجربه کانادایی (CEC) جهت مهاجرت به کانادا باشید باید عنوان شغلی‌تان در فهرست NOC از نوع 0 یا در یکی از سطوح مهارتی A یا B باشد، به این معنی است که باید اولین رقم کد شغلی که در فرم تقاضا به عنوان شغل خود مشخص کرده‌اید عدد صفر و یا دومین رقم این کد یکی از اعداد 1، 2، و یا 3 باشد. جزییات بیشتری در رابطه با کدبندی مشاغل وجود داره که می‌تونید در اینجا ببینید و همچنین می‌تونید کدهای اختصاص داده شده به شغل‌های مختلف رو از این طریق جستجو کنید.

 

/ 1 نظر / 522 بازدید
تهرانتویی

سلام. خسته نباشید. بد نبود ذکر می کردید که این لیست دیگر از دید اداره مهاجرت کانادا معتبر نیست و تنها زیرگروهی کوچکی از مشاغل آن تحت عنوان تخصص مورد قبول برای مهاجرت پذیرفته هستند. این هم لینک ین لیست عوض شده و دیگر معتبر نیست! به این لینک مراجعه کنید: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/apply-who-instructions.asp#list موفق باشید