مهاجرت با چشمان باز

نکاتی برای خرید هوشمندانه و صرفه جویی در کانادا - 2

در ادامه پست قبلی در مورد خرید هوشمندانه در کانادا، قسمت دوم و در واقع آخر مطلب در این پست تقدیم خوانندگان عزیز وبلاگ می گردد:

10. در انتخاب بانک و حساب بانکی خود هوشمندانه عمل کنید. هنگامی که برای افتتاح حساب بانکی به یک بانک مراجعه می‌کنید تمامی گزینه‌های موجود را به دقت بررسی کنید. برخی بانک‌ها حساب‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که با حفظ حداقل موجودی در حساب (مثلا 2000 دلار) هزینه ماهیانه یا هزینه‌ای برای هر ترانزاکشن از مشتری نمی‌گیرند. اگر پس اندازی دارید و می‌خواهید در یک حساب پس‌انداز بگذارید و از سود آن استفاده کنید بانک‌ها و حساب های مختلف را بررسی و مقایسه کرده و بهترین و مطمئن‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
11. به شبکهFreecycle  در محل خود بپیوندید. Freecycle NetworkTM سازمانی است کاملا غیر انتفاعی متشکل از دوستداران محیط زیست که اعضای شبکه اجناسی که نیازی به آنها ندارند را به صورت رایگان در اختیار دیگر اعضا می‌گذارند و کالاهایی را که نیاز دارند به رایگان از سایر اعضا می‌گیرند. این جنبش غیر انتفاعی هم اکنون از 4,761 گروه و بیش از ۶/۵ میلیون عضو داوطلب در سطح جهان دارد. برای عضویت به وب ‌سایت شبکه با آدرس www.freecycle.org مراجعه کنید.
12. خرید پس از فصل!. حقیقتی که بسیاری از مردم از آن اطلاع دارند ولی در کمال تعجب کمتر به کار می بندند این است که قیمت اجناس فصلی در انتهای فصل فروش این اجناس به شدت کاهش می‌یابد و فرصت مناسبی است برای خرید محصولاتی که تاریخ مصرف ندارند. بنابراین بهترین وقت برای خرید مثلا لباس‌های زمستانی انتهای فصل زمستان است که می‌توان این لباس ها را با تخفیف‌های بسیار مناسب خریداری کرد (هرچند که باید برای استفاده از لباس تا زمستان بعد صبر کنید!).
13. بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله Future Shop، Home Depot، و Staples گزینه تطبیق قیمت یا price-matching را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند به این معنی که با مشتری شرط می‌کنند که اگر توانست جنس مورد معامله را با قیمتی پایین‌تر در یکی از فروشگاه‌های رقیب بیابد، جنس مذکور را با همان قیمت فروشگاه رقیب و یا حتی با درصدی پایین‌تر از رقیب در اختیارش قرار دهند. این گزینه را، اگر خود را ملزم می‌دانید که از فروشگاه خاصی خرید کنید (تا برای مثال pointهای خرید فروشگاه مذکور را دریافت نمایید)، مورد استفاده قرار دهید.
14. توصیه می‌شود گارانتی اضافی نخرید. بسیاری از فروشگاه‌های محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی مشتریان خود را ترقیب می‌کنند که با پرداخت هزینه‌ اضافه گارانتی محصول را مثلا از یک سال به دو یا سه سال افزایش دهند. دلیل مهمی که براساس آن توصیه می کنم پول خود را برای خرید گارانتی اضافی دور نریزید آماری است که سازمان مستقل و معتبر Consumer Reports منتشر کرده است که نشان می‌دهد لوازم برقی خانگی تقریبا هیچگاه در مدت زمان گارانتی خراب نمی‌شوند و اگر خراب شوند نیز هزینه‌ای که بابت تعمیر آن می‌پردازید خیلی بیشتر از هزینه‌ای که بابت گارانتی اضافه می‌پردازید نیست. البته تصمیم در این مورد و پذیرش ریسک با خودتان است.
15. لوازم جانبی الکترونیکی یا کامپیوتری را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ نخرید. فروشگاه‌هایی مثل Best Buy یا Future Shop  مکان مناسبی برای خرید کامپیوتر و لوازم الکترونیکی هستند ولی محل مناسبی برا خرید لوازم جانبی (accessories) مثل کابل، باتری، سوکت‌های مختلف و ... نیستند. معمولا می‌توانید این نوع لوازم جانبی را در مغازه‌ کوچک نزدیک منزل‌تان یا حتی WalMart با قیمت مناسب‌تری بخرید.
16. همیشه قبل از خرید خدمات یا کالاها قیمت‌ها را مقایسه کنید. وقتی قصد دارید چیزی را بخرید (خصوصا لوازم خانگی و الکترونیکی) یا از برای خدماتی (مثل بیمه اتومبیل، یا بیمه منزل) پول بپردازید توصیه می‌شود که قیمت جنس یا خدمت مورد نظر را در فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مختلف مقایسه کنید (البته همیشه مطمئن شوید که قیمت جنس یا خدمتی با کیفیت و مشخصات مشابه را مقایسه می‌کنید). برای مقایسه قیمت اجناس می‌توانید از وب سایت‌های مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کند از جمله pricegrabber.ca، pricecanada.com و shopbot.ca استفاده کنید.
17. از سرویس‌های مکالمه راه دور ارزان استفاده کنید. برای مکالمات راه دور خود از کارت‌های تلفن یا خدماتی که شرکت‌هایی نظیر Skype، MagicJack، Comewave، Startec، و ... ارائه می‌دهند استفاده کنید. این کمپانی‌ها با استفاده از تکنولوژی ‌اینترنتی VOIP خدمات خود را با قیمت بسیار نازل ارائه می‌کنند.
18.از سرویس‌های مکالمه راه دور رایگان استفاده کنید. اخیرا حتی سرویس مکالمه داخلی راه دور رایگان نیز برای برخی شهرها و مناطق کانادا راه‌اندازی شده است و تنها انتظاری که شرکت ارائه کننده سرویس برای استفاده از این خدمات از شما دارد این است که در هر مکالمه به یک آگهی بازرگانی کوتاه (در حد چند ثانیه) گوش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به وب سایت‌ 644free.com یا zerocents.ca مراجعه کنید.
19. از مغازه‌های خواروبار کلاس بالا خرید نکنید. در اغلب موارد می‌توان تقریبا همان میوه یا خواروباری که مثلا در فروشگاه با کلاسی مثل Loblaws عرضه می‌شود را با قیمتی بسیار پایین تر از فروشگاهی مثل nofrills یا foodbasics خریداری کرد.
20. معمولا پیش فرض بسیاری از ما در برخورد با قیمت‌ اجناس این است که قیمت بالاتر نشان دهنده جنس مرغوب‌تر است. اما این پیش فرض همیشه درست نیست. شیوه مطمئن‌تر در برای انتخاب یک کالا جهت خرید مرور نظرات مصرف کنندگان در وب سایت‌ها و خصوصا اتاق‌های‌ گفتگو (forums) و نیز مرور نظرات و کارشناسان مختلف در زمینه جنس مذکور و مقایسه‌هایی است که بازهم می‌توانید در وب سایت‌های اینترنتی بیابید. بخش "Shopping Bags" در شبکه W Network مرورهای فراوانی از کالاهای مختلف را عرضه می‌کند که ارزش دارد نگاهی به آنها بیاندازید. برای خواندن نظرات کاربران در مورد کالاهای گوناگون می‌توانید به وب سایت epinions.com مراجعه کنید و برای دیدن مقایسه‌هایی که کارشناسان ارائه می‌کنند می‌توانید به consumerreports.org مراجعه کنید.

   + مژگان رحمانی خضری ; ٦:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٩
    پيام هاي ديگران ()

نکاتی برای خرید هوشمندانه و صرفه جویی در کانادا - 1

تقریبا همه ما هنگام خرید یک جنس به دنبال معامله بهتر و قیمت‌ مناسب‌تر هستیم خصوصا در این برهه زمانی که بحران مالی و رکود جهانی اقتصاد باعث شده است بسیاری از افراد کاهش هزینه‌ها را به عنوان راهی برای جبران کاهش قدرت خرید خود در پیش بگیرند. در اختیار داشتن ابزار قدرتمندی به نام اینترنت که شاید در رکودهای اقتصادی قبلی در اختیار مردم نبود این امکان را در اختیار خریداران قرار می‌دهد که در هنگام خرید یک کالا انتخاب‌های مختلف و قیمت‌های موجود را به آسانی با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین‌ها را برگزینند. در این پست و در پست بعدی نکاتی‌ در مورد خرید در کانادا ارائه می‌شود که رعایت آنها می‌تواند موجبات صرفه جویی در پول شما را فراهم کند:

1. استفاده از سایت‌های ارائه کننده کوپن تخفیف. کوپن تخفیف برای خرید برخی اقلام شناخته شده را می‌توانید از طریق وب سایت‌هایی که این کوپن‌ها را ارائه می‌کنند دریافت کنید.در این وب سایت‌ها می‌توانید نام تجاری کالایی که قصد دارید بخرید را وارد کرده و ببینید که آیا کوپن تخفیف برای کالای مورد نظر موجود است یا خیر. برخی وب سایت‌ها مانند frugalshopper.ca کوپن‌های تخفیف قابل پرینت ارائه می‌کنند ولی برخی دیگر مثل save.ca کوپن‌های درخواستی را برایتان پست می‌کنند. وب سایت‌هایی دیگری نیز در این زمینه در سطح کانادا فعالیت می‌کنند که برای نمونه می‌توان از canadianfreestuff.ca و canadianshoppingdeals.com نام برد.
2. صفحه نیازمندی‌های روزنامه‌ها و مجلات را فراموش کنید. امروزه بهترین آگهی‌های و فرصت‌های خرید و فروش را می‌توان در وب‌ سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند یافت. وب سایت‌های زیادی را می‌توان یافت که در این زمینه در سطح کانادا فعالیت می‌کنند و از جمله معروفترین و موفقترین آنها می‌توان از kijiji.ca و  craigslist.com را نام برد . برخلاف مجلات و روزنامه‌ها برای آگهی گذاشتن در این وب سایت‌ها هزینه‌ای نمی‌پردازید و اگر یکبار خرید یا فروش جنسی از طریق این وب سایت ها را تجربه کنید با من هم عقیده خواهید شد که کارایی آنها اگر بیشتر از روزنامه‌ها و مجلات محلی بیشتر نباشد کمتر نیست.
3. اگر چانه زدن در هنگام خرید اجناس نو و دست دوم را دوست دارید، توصیه می‌کنم که در redflagdeals.net عضو شوید. در این سایت هرچه که بخواهید را خواهید یافت از کوپن‌های تخفیف و مقایسه قیمت‌ها گرفته تا اتاق‌های شلوغ گفتگو (forums) و خریدهای مجانی و رتبه بندی فروشگاه‌ها. اتاق‌های گفتگوی این وب سایت با بیش از 200,000 عضو محل مناسبی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و استفاده کردن از توصیه‌های دیگران در خرید کالایی به خصوص است. این وب سایت را بوک‌ مارک کنید و به خصوص در ماه دسامبر از فلایرهایی که یکی دو هفته قبل از کریسمس و باکسینگ دی در اختیارتان قرار می‌گیرد بیشترین استفاده را بکنید.
4. از کُدهای تخفیفی که می‌توان در خریدها‌ی آنلاین مورد استفاده قرار داد، غافل نشوید. امروزه تعداد بسیار زیادی از کانادایی‌‌ها به خرید آنلاین روی آورده‌اند و هر روز نیز بر این تعداد افزوده می‌شود. بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل Best Buy، Office Depot، Sears و...به شما اجازه می‌دهند که در هنگام خرید آنلاین از فروشگاه‌های اینترنتی‌شان از کُدهای تخفیف استفاده کنید. کُدهای تخفیف بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ را می‌توانید در وب سایت‌هایی مثل retailmenot.com، goodbazaar.ca، و couponcraze.com بیابید.
5. اگر به کتاب و مطالعه کتاب علاقه دارید توصیه می‌شود کتاب مورد نظر خود را به صورت آنلاین بخرید. جالب است بدانید کتابی را که ممکن است در یک کتابفروشی (مثلا فروشگاه Chapters که بزرگترین کتابفروشی زنجیره‌ای در کاناداست) به قیمت 40 تا 50 دلار بخرید، می‌توانید از منابع آنلاین (یا حتی از طریق وب‌سایت خود Chapters یعنی chapters.indigo.ca (به قیمتی بسیار پایین‌تر (گاهی اوقات تا 50 درصد ارزان‌تر) تهیه کنید. معمولا هزینه ارسال نیز در این وب سایت‌ها برای خریدهای بالای 40 دلار رایگان است. از معروفترین وب‌سایت‌هایی که بر فروش کتاب تمرکز دارند می‌توان amazon.ca را نام برد. یکی دیگر از وب سایت‌هایی که می‌توان از آن با تخفیف‌های بسیار خوب کتاب خرید سایت bookcloseouts.com است.
6. هنگامی که می‌توان معاوضه کرد چرا بخرید؟ وب‌ سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانید کتاب، سی‌دی‌های موسیقی و فیلم، و بازی‌های ویدیویی خود را در آنها با کتاب و سی‌دی‌های دیگران معاوضه کنید. روش کار بسیار ساده است: حسابی را در وب سایت باز کرده و کتاب‌ها یا دی‌وی دی‌هایی را که استفاده کرده‌اید و دیگر نیازی به آنها ندارید را جهت معاوضه با چیزهای جدید فهرست می‌کنید. بابت هر آیتمی که برای متقاضی می‌فرستید پس از آنکه متقاضی آیتم مذکور را دریافت کرد امتیاز یا کردیت کسب می‌کنید و با استفاده از این امتیازات می‌توانید آیتم‌هایی مورد نظر خود را درخواست کنید. تنها پولی که می‌پردازید هزینه پُست کالاست. از معروفترین این وب سایت‌ها در کانادا می‌توان titletrader.com و bookmooch.com و در آمریکا paperbackswap.com و swaptree.com را نام برد.
7. آمارها نشان می‌دهد که نرخ بنزین در پمپ بنزین‌های کانادایی به طور متوسط در صبح روزهای دوشنبه و پنجشنبه از پایین‌ترین سطح برخوردار است. اگر می‌توانید باک بنزین ماشین خود را در مواقع مذکور پُر کنید. برای یافتن پایین‌ترین نرخ بنزین در منطقه خود در هر روزی که بخواهید می‌توانید از وب سایت gasbuddy.com استفاده کنید.
8. در حال حاضر نرخ بهره وام پایین‌ترین سطح خود را در سالهای اخیر دارد. بنابراین از گزینه تجدید نظر در نرخ بهره وام (refinance) غافل نشوید. اگر بهره‌ای بسیار بالاتر از نرخ کنونی بهره وام می‌پردازید با یک متخصص وام در مورد refinance وام خود مشورت کنید. نرخ بهره وام به حدی کم شده است که در بیشتر موارد حتی اگر جریمه خاتمه زودهنگام ترم وام خود را حساب کنید نیز به صرفه است که اقدام به refinance وام خود کنید. برای اینکه ببینید دقیقا چه مقدار می‌توانید با این کار صرفه جویی کنید می‌توانید از ابزارRefinance Calculator  در وب سایت gmacmortgage.com استفاده کنید.
9. حتما در بسیاری از فروشگاه‌‌ی بزرگ مثل Walmart علامت‌های حراجی که بر روی برخی کالاها نصب شده و مثلا اعلام می‌کند که " دو تا 20 دلار" را دیده‌اید. با دیدن چنین علائمی تصور نکنید که برای استفاده از حراج راهی جز این ندارید که حتما دوتا از جنس مورد نظر را بخرید و درصورت خریدن یکی باید مثلا به جای 10 دلار قیمت حراج جنس، قیمت عادی آن مثلا 15 دلار را بپردازید. اگر فقط به یک عدد از کالای مورد نظر احتیاج دارید همان یک عدد را بردارید زیرا سیستم اسکن کالا در بسیاری از فروشگاه‌ها به نحوی تنظیم نشده است که بتواند برای کالای تک قیمت بالاتری را منظور کند.

   + مژگان رحمانی خضری ; ٧:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
    پيام هاي ديگران ()