مهاجرت با چشمان باز

فهرست ‌NOC

اگر قصد مهاجرت به کانادا را داشته و مطالبی که در وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و مجلات مختلف در این زمینه منتشر می‌شود را پیگیری کنید حتما با ارجاعات زیادی که به فهرست ‌NOC‌‌و به طور مشخص سطوح مهارتی 0، A، و B شده است مواجه شده‌ و شاید این سوال براتون پیش‌ اومده باشه که اصلا این جدول NOC چیه و به چه دردی می‌خوره؟

NOC که مخفف National Occupational Classification یا اگه بخوام دقیق‌تر بگم Canadian National Ocupational Classification است در واقع نوعی متد و چارچوب استاندارد برای دسته بندی عناوین شغلی موجود در بازار کار کاناداست که در سطح ملی پذیرفته شده و در حال حاضر بیش از 30,000 عنوان شغلی رو در بیش از 520 گروه در برمی‌گیره. این فهرست برای گردآوری و دسته‌بندی آمارهای شغلی و تدارک و تبادل اطلاعات بازار کار کانادا مورد استفاده قرار می‌گیره و هر چند سال یکبار به روز ومشاغل جدیدی به اون اضافه میشه. دو معیار اصلی که بر اساس اونها مشاغل در این فهرست دسته بندی شد‌ه‌اند یکی نوع مهارت (skill type) و دومی سطح مهارت (skill level) است. سطح مهارت معممولا بر اساس میزان و نوع تحصیلات و آموزش‌های مورد نیاز برای انجام شغل مورد نظر تعریف میشه و به طور کلی چهار سطح مهارتی در NOC تعریف شده که عبارتند از:

A: مشاغلی که به مدرک دانشگاهی (لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری) نیاز دارند

B: مشاغلی که نیاز به دو تا سه سال تحصیل در کالج‌ها یا آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای؛ یا دو تا پنج سال کارآموزی؛ و یا سه تا چهار سال آموزش دبیرستانی و بیش از دو سال آموزش حین کار و تجربه کاری دارند

C: مشاغلی که به یک تا چهار سال آموزش دبیرستانی، یا تا دو سال آموزش حین کار و تجربه کاری نیاز دارند

D: مشاغلی که برای انجام آنها تحصیلات و آموزش خاصی مورد نیاز نیست

نوع مهارت بر اساس شرح وظایف و نوع کار تعریف میشه. در NOC مشاغل به 10 نوع کلی تقسیم شده اند که عبارتند از: نوع 0 برای مشاغل مدیریتی؛ نوع 1 برای مشاغل بیزنسی و مالی؛ نوع 2 برای مشاغل مرتبط با علوم طبیعی و کاربردی؛ 3 برای مشاغل و خدمات درمانی و بهداشتی؛ 4 برای علوم و خدمات اجتماعی، مشاغل آموزشی، مشاغل دولتی و مذهبی؛ 5 جهت مشاغل هنری، فرهنگی و ورزشی؛ 6 برای فروش و مشاغل خدماتی؛ 7 جهت حرفه‌ها و مشاغل فنی و کاربران و رانندگان وسایل نقلیه و ماشین‌آلات سنگین؛ 8 برای مشاغل سرپرستی و کاربری ماشین‌آلات موجود در صنایع مرتبط با منابع طبیعی مثل معدن، نفت و گاز، الوار و جنگلداری؛ و بالاخره 9 جهت مشاغل سرپرستی و کاربری  ماشین‌آلات صنایع تولیدی. شرح وظایف و پیش‌نیازهای هر شغل در فهرست NOC به تفصیل بیان و به هر عنوان شغلی در این فهرست یک کد چهار رقمی اختصاص داده شده است. برای مثال به عنوان شغلی دندانپزشک کد چهار رقمی 3113 اختصاص داده شده. اولین رقم هر کد نشانگر نوع مهارت مورد نیاز شغل است و دومین رقم سطح مهارت مورد نیاز را مشخص می‌کند (عدد 1 برای سطح A، 2 یا 3 برای سطح B، 4 یا 5 برای سطح C، و عدد 6 برای سطحD). برای مثال کد 3113 نشانگر شغلی با نوع مهارت 3 (مشاغل و خدمات درمانی و بهداشتی) و سطح مهارت A (مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی و مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری دارند) است. بنابراین وقتی که مثلا عنوان میشه برای اینکه واجد شرایط استفاده از گروه مهاجرتی تجربه کانادایی (CEC) جهت مهاجرت به کانادا باشید باید عنوان شغلی‌تان در فهرست NOC از نوع 0 یا در یکی از سطوح مهارتی A یا B باشد، به این معنی است که باید اولین رقم کد شغلی که در فرم تقاضا به عنوان شغل خود مشخص کرده‌اید عدد صفر و یا دومین رقم این کد یکی از اعداد 1، 2، و یا 3 باشد. جزییات بیشتری در رابطه با کدبندی مشاغل وجود داره که می‌تونید در اینجا ببینید و همچنین می‌تونید کدهای اختصاص داده شده به شغل‌های مختلف رو از این طریق جستجو کنید.

 

   + مژگان رحمانی خضری ; ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢۸
    پيام هاي ديگران ()

تمدید اجازه تحصیل به صورت آنلاین

اگر به عنوان دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کانادا مشغول به تحصیل هستید از این پس می‌توانید اجازه تحصیل خود را به صورت آنلاین تمدید کنید.

از ماه ژوئن سال 2008 که پروژه صدور اجازه کار خارج از پردیس دانشگاه (off-campus work permit) به طور آزمایشی به مرحله اجرا در آمد تا کنون بیش از 6000 دانشجوی خارجی برای اخذ مجوز کار خارج از پردیس به صورت آنلاین اقدام کرده‌اند و هم اکنون دانشجویان خارجی بیش از 200 موسسه آموزش عالی کانادا می‌توانند برای دریافت مجوز کار به صورت آنلاین اقدام کنند. با گسترش این سرویس از این پس این دانشجویان می‌توانند با اجازه تحصیل خود را نیز به صورت آنلاین تمدید کنند.

این خدمات که همگی از طریق امکان e-service  وب سایت اداره شهروندی و مهاجرت کانادا قابل دسترسی بوده و نهایت دقت جهت حفظ اطلاعات کاربران صورت گرفته‌است. دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کانادا می‌توانند از اینجا به این خدمات دسترسی داشته باشند و برای دریافت اجازه کار و تمدید اجازه تحصیل خود اقدام کنند.

فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کانادا در صورتی که سابقه کار در کانادا را داشته باشند می‌توانند با استفاده از گروه مهاجرتی جدید تجربه کانادایی ( Canadian Experience Class) اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

 

   + مژگان رحمانی خضری ; ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢٧
    پيام هاي ديگران ()

راهنمای جدید آنلاین برای مهاجران تازه وارد

دفتر FCRO که تحت نظر وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا و به منظور کمک به موفقیت متخصصان و نیروهای کار آموزش‌دیده خارجی و جذب هر چه سریع‌تر آنها در بازار کار کانادا فعالیت می‌کند، اخیرا کتابچه‌ای به نام "Planning to work in Canada? An essential workbook for newcomers" را منتشر و به رایگان در اختیار عموم قرار داده است که حاوی مطالب کاربردی و مفیدی است که مهاجر تازه وارد را به صورت گام به گام با نحوه زندگی و کاریابی در کانادا آشنا می‌کند. اطلاعات ارائه شده در کتابچه مذکور مواردی از قبیل:

  • زندگی درکانادا و اطلاعات مربوط به سازمان‌هایی که برای کمک به مهاجران تازه وارد تاسیس شده‌اند
  • اهمیت دانستن یکی از دو زبان رسمی کانادا
  • کاریابی در کانادا شامل توضیحاتی در مورد مشاغل non-regulated و regulated کانادا، نحوه یافتن فرصت‌های شغل، و مراحل دریافت لایسنس‌ها و گواهینامه‌های حرفه‌ای
  • اهمیت گردآوری و ارائه مدارک و سوابق شغلی
  • گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی کانادایی و نحوه ارزیابی مدارک تحصیلی اخذ شده در سایر کشور

را شامل می‌شود.

این کتابچه که می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید حاصل یکی از صدها طرح‌ و برنامه‌ای است که دولت کانادا به منظور کمک به نیروهای متخصص مهاجر جهت جذب در بازار کار کانادا تدارک دیده‌است. به عبارت دقیق‌تر براساس مصوبه‌ای که اخیرا تصویب و توسط وزرای وزارت توسعه نیروی انسانی و مهارت‌ها (HRSDC) و وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا اعلام شد، دولت کانادا طی دو سال مبلغ 50 میلیون دلار برای حمایت از نیروهای آموزش‌دیده و تسریع در ارزشیابی و ارزیابی مدارک و گواهینامه‌های فنی و تحصیلی آنها سرمایه‌گذاری می‌کند و وزارت کار کانادا موظف است تا سپتامبر سال 2009 چارچوب کاری مورد نیاز را آماده کند.

اگر به به تازگی به کانادا آمده‌اید یا قصد دارید در آینده نزدیک به این کشور مهاجرت کنید توصیه می‌کنم راهنمای مذکور را دانلود و آن را مطالعه کنید.


   + مژگان رحمانی خضری ; ۱:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢٧
    پيام هاي ديگران ()

حرف اول

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که ممکن است در زندگی خود بگیرید. فرایند درخواست و اخذ ویزا، اقامت در جامعه ای ناشناخته، یافتن کاری تازه، و نهایتا شروع یک زندگی کاملا جدید، همگی می توانند چالش‌زا و مشکل آفرین باشند. بنابراین برنامه‌ریزی دقیق، کسب آمادگی و آگاهی‌ فراوان، و دراختیار داشتن ابزار لازم جهت مواجه هوشمندانه و درست با این چالش‌ها و رفع موانع و مشکلات احتمالی برای شخصی که مهاجرت و زندگی در کشور جدیدی را برگزیده است، حیاتی است.

به نظر من ریشه بسیاری از مشکلاتی که مهاجران تازه‌وارد به کانادا و یا حتی کسانی که سالها در کانادا زندگی کرده‌اند با آن مواجه‌اند را می‌توان در یک عبارت خلاصه کرد: " مهاجرت با چشمان بسته!". همانگونه که حدس می‌زنید مهاجرت با چشمان بسته یعنی مهاجرت بدون برنامه‌ریزی، بدون کسب آمادگی، و بدون داشتن تخمین درست از اوضاع و شرایط جهان و کشور مقصد. اذعان می‌کنید که این نوع مهاجرت مثل تمام کارهای باری به هر جهت طبیعتا نمی‌تواند و نباید پی‌آمدهای مناسب و خوشایندی داشته باشد. در این وبلاگ سعی می‌کنم اطلاعات و دانستنی‌های کاربردی و مورد نیاز هموطنان ایرانی و دیگر مهاجران فارسی زبان کانادا و نیز آخرین اخبار و تازه‌های مهاجرت کانادا را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم. باشد که بتوانم  در حد بضاعت خود موجبات موفقیت هر چه بیشتر مهاجران مقیم کانادا و کسانی که قصد مهاجرت به این کشور دارند را فراهم کنم. نکته قابل ذکری که لازم دیدم در پایان به آن اشاره کنم این است که هدف این وبلاگ به هیچ عنوان ایجاد انگیزه در افراد برای مهاجرت به کانادا یا برجسته کردن جذابیت‌های زندگی در این کشور نیست و مطالب این وبلاگ برای کسانی منتشر می‌شود که قبلا تصمیم خود برای مهاجرت به کانادا را گرفته‌اند.

بسیار خوشحال می‌شوم که نظرات شما بازدیدکننده عزیز رو در انتهای پست‌هام داشته باشم و اگر بتونم به سوالات احتمالی پاسخ بدم.


   + مژگان رحمانی خضری ; ۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢٦
    پيام هاي ديگران ()